Koszyk
Rachunek: 0
Suma: 0,00 zł
Popularne pytania

 

Zapraszamy państwa do zadawania pytań!!  Chętnie służymy pomocą w wszelkich sprawach związanych z oczkami wodnymi, basenami i produktami Oase. Pytanie prosimy wpisać w formularz poniżej - odpowiemy na podany adres e-mail jak najszybciej będziemy mogli.

 

 

Budowa oczka wodnego

 

 • Jaka jest optymalna głębokość oczka wodnego ?

W przypadku oczek wodnych ,jak i w wielu innych przypadkach,  im głębiej tym lepiej. Głębsze oczko jest mniej wrażliwe na zmiany temperatury otoczenia, współczynnika pH a i same zmiany zachodzą tam wolniej, dodatkowo w lecie ze względu na niższą temperaturę wody w głębokim oczku rozwój alg jest ograniczony. W przypadku gdy planujemy hodowle karpi Koi należy wykopać oczko wodne na minimalną głębokość 1 metra. Można także sprawdzić na jakie głębokości w ziemi jest linia zamarzania i wykopać głębsze oczko.

 

 • Czy moje oczko wodne wymaga filtra wody ?

W przypadku hodowli ryb w oczku wodnym, filtrowanie wody jest podstawa zapewnienia odpowiedniej jakości wody. Filtr niekoniecznie musi być bardzo drogi, jednakże, filtry które są łatwe w eksploatacji i czyszczeniu zwykle są droższe. Ważne by pamiętać o dobraniu odpowiedniej wielkości filtra w stosunku do objętości wody.

 

 • Jaką pompę potrzebuję do mojego oczka ?

Instalacja pompy zmienia cały nastrój i wygląd oczka wodnego, dzięki nim oczko zwraca na siebie uwagę każdym ogrodzie.
Nawet krótka wizyta w dziale wodnym każdego sklepu ogrodniczego może pokazać jak duża gama świateł, pomp i fontann jest dostępna w sprzedaży od malutkich urządzeń pomocnych w małych oczkach wodnych do sprzętu dla stawów i małych jeziorek. Ze względu na tak szeroką gamę dostępnych produktów ważnym jest aby wybrać właściwy sprzęt i poprawnie go zainstalować aby potem móc stać i podziwiać piękne wodne show.

 

 • Dlaczego pompa jest tak ważna?

Głownie są dwa powody dla których warto jest mieć pompę wodną:

Po pierwsze zmienia ona sposób postrzegania naszego oczka przez gości – nikt nie może się oprzeć przyciągającemu wzrok widokowi płynącej wody i szumowi wody, nieważne czy jest to wodospad czy fontanna. Po drugie pompy odgrywają ważną rolę w utrzymaniu dobrej jakości wody. Przepompowywanie wody przez filtry i lampę UV , oczyszcza wodę ze szkodliwych substancji oraz alg dodatkowo napowietrzając wodę. Łatwość instalacji, oraz duża niezawodność sprawia że bardzo łatwo jest je wkomponować w każdą architekturę ogrodu wodnego, a ich praca będzie długa i bezawaryjna. Z każdego punktu widzenia pompa są potrzebne i użyteczne. Jaki rodzaj pompy potrzeba dla fontanny czy oczka wodnego?

Zakup za mało wydajnej pompy to prawdopodobnie największy problem początkujących właścicieli oczek wodnych. Nie ma nic bardziej przybijającego jak wspaniale skonstruowany wodospad z wolno płynąca strużką wody. Dlatego ważne jest aby nasz pompa była wystarczająco duża dla jej zadania, na każdy centymetr szerokości wodospadu wymagany przepływ to 150 litrów na godzinę lub więcej, wtedy osiągniemy wymagany efekt. Dla fontann ważna jest wysokość strumienia wody im wyżej pompa może wyrzucić wodę – oznacza że, większy będzie przepływ na godzinę i co się z tym wiąże lepsze efekty wizualne.

Jaki rodzaj pompy kupić? Trzeci rodzaj pomp – te przepuszczające większe kawałki zanieczyszczeń sa idealne dla wodospadów. Docelowo zaprojektowane do obsługi biofiltrów , są odporne na małe przepływające przez nie zanieczyszczenia. Aby osiągnąć najlepszą wydajność biofiltra cała objętość zbiornika musi być prze niego przepuszczona przynajmniej raz na półtorej godziny, dlatego należy pamiętać aby dobrać odpowiedni.

 


 

Pielęgnacja oczka wodnego

 

 • Co zrobić kiedy woda w oczku wodnym przybrała zielona barwę ?

Zielony kolor wody spowodowany jest przez mikroskopijne wolno pływające algi, jest to normalne zjawisko w przypadku nowych zbiorników wodnych i zwykle występuje w okresie wiosennym zanim rośliny wodne się rozrosną i zacienią powierzchnię wody. Jeśli jednak woda jest zielona przez dłuższy okres czasu – oznacza to że ekosystem oczka wodnego nie jest zrównoważony (zbyt dużo roślin, ryb lub mułu na dnie zbiornika wodnego). W takim przypadku musimy szybko działać zanim zielona woda stanie się większym problemem. Ważne jest także aby sprawdzić żarnik UV i jeśli jest on zainstalowany dłużej niż dwa sezony należy go wymienić.

 

 • Czy należy badać jakość wody w oczku wodnym ?

Badanie stanu wody w oczku wodnym jest jedynym sposobem zapewnienia zdrowia ryb. Dobra jakość wody = zdrowe ryby , zła brudna woda = niezdrowe ryby. Podstawą jest test poziomu amoniaku, azotanów, pH, i alkaliczności wody. Zbyt liczne rośliny i zwierzęta wodne a nawet złożona ikra może znacznie obniżyć jakość wody. W naszym sklepie mamy zestawy do testowania wody, zapraszamy.

 

 • Czy wylęgające się komary mogą stanowić zagrożenie dla mojego oczka ?

Komary rozmnażają się w spokojnej wodzie. Jeśli oczko wodne wyposażone jest w pompę to już problem komarów mamy częściowo z głowy. Częściowo ponieważ nawet w przypadku największej pompy sa w wodzie miejsca gdzie nie ma prądów i woda jest stała. Nie ma się jednak o co martwić ponieważ larwy komarów sa naturalnym pokarmem karpi Koi i złotych rybek. Jeśli jednak nie mamy rybek  należy zaopatrzyć się w środki niszczące larwy komarów.

 

 • Czy lampy UV rzeczywiście pomagają oczyszczać wodę ?

Plaga jaką jest zielona woda w naszych oczkach wodnych – czyli zanieczyszczenie algami unoszącymi się w wodzie – to jeden z największych i najbardziej znanych problemów z którymi musza zmagać się właściciele oczek wodnych zwłaszcza na wiosnę i wczesnym latem. Pomimo tego ze kiedyś był to główny problem dręczący właścicieli oczek wodnych dzisiaj z pomocą łatwo dostępnych lamp UV bardzo łatwo go uniknąć. Łatwe do założenia i tanie w utrzymaniu lampy UV powodują że mikroskopijnej wielkości algi (jednokomórkowce) zlepiają się w większe bryły które filtry usuwają bez problemu.

W naszej ofercie dostępnych jest wiele rodzajów lamp, inne rozmiary, typy i kształty. Jeśli chodzi o moc to dostępne lampy mają w przedziale od 4-55 watów dla oczek do 100m3 – w przypadku większych zbiorników wodnych potrzeba odpowiednio zastosować większą ilość aby osiągnąć wymaganą wydajność. Wybór tej właściwej zależy od wielu czynników – ale najważniejszy to objętość zbiornika wodnego, liczba ryb, zacienienie, oraz ilość roślin. Ciężko jest kupić za dużą lampę ale można mieć problem za mało wydajnej dlatego też lepiej kupić lampę o większej mocy aby mieć rezerwę.

Ważne jest także aby wziąć pod uwagę pojemność biofiltrów ponieważ zainstalowane lampy UV znacznie zwiększy ilość zanieczyszczeń z którymi filtr musi sobie poradzić (komórki alg połączone w większe cząstki). Jeśli filtr montujemy równocześnie z lampą lub jest świeżo wyczyszczony rekomendujemy włączyć go trzy dni wcześniej przed załączeniem żarnika UV – pozwoli to kulturom bakterii z filtra oswoić się z większym przepływem biomasy. Mamy także w swojej ofercie zestawy filtrów i lamp UV które są idealne dla mniejszych zbiorników wodnych.

 

 • Co zrobić aby przygotować oczko wodne do zimy?

Wraz z nadejściem jesieni , dni stają się coraz krótsze. Dla każdego właściciela ogrodu jesień jest to czas przygotowań do zimy. Rośliny, ryby i cały sprzęt z naszego oczka wodnego wymagają indywidualnego przygotowanie do sezonu zimowego.

Rośliny wodne

Wraz ze zbliżającą się jesienią , około początku września rośliny zaczynają powoli wymierać, po to aby przygotować się do nadejścia zimy. Jak tylko rośliny zaczną gubić liście, należy starać się je usuwać i wycinać wszystkie obumarłe części roślin tak aby ograniczyć do minimum dostawanie się ich do wody. To jest szczególnie ważne w przypadku małych jeziorek jednakże nawet największe jeziorko może skumulować duże ilości gnijących roślin jeśli nie będzie odpowiednio pielęgnowane.

Tak samo należy robić z liśćmi spadającymi z drzew, jednym ze sposobów jest założenie osłony z siatki nylonowej. Co ważne należy także pamiętać o nadchodzących mrozach i odpowiednio zabezpieczyć lub przenieść rośliny.

Ryby
Ryby także przygotowywują się do zimy , ponieważ woda w jeziorku zaczyna być coraz chłodniejsza. Wskazanym jest aby wprowadzić dietę nisko proteinową do momentu Az przestaną jeść. Pomimo tego że pokarm wysokoproteinowy jest przez ryby spożywany, należy go nie podawać ponieważ ze względu na obniżenie metabolizmu mogą mieć problemy z jego strawieniem. Niestrawione jedzenie zwykle zanieczyszcza wodę, co powoduje znaczne zanieczyszczenie wody które ma niebagatelny wpływ na zdrowie ryb, dlatego też lepiej jest zmienić sposób karmienia ryb i dostosować go do ich potrzeb. Pomimo tego że ryby ozdobne takie jak karpie Koi, czy Orfe nie są juz tak silne I pełne wigoru jak ich przodkowie, z nasza pomocą poradzą sobie z przetrwaniem zimy. Aby zapobiec wiosennym chorobom I rozrostowi alg zalecamy wyczyszczenie oczka wodnego odkurzaczem Pondovac 4 , który bez problemu usunie muł, resztki pokarmu i martwe ryby.

Technologia
Ponieważ aktywność rybek i roślin znacznie maleje, należy zredukować działanie pomp I filtrów. Przepływ przez filtry należy ograniczyć już na początku jesieni zanim temperatura spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza. Poniżej 10 stopni Celsjusza, pompę jak i lampę UV można bezpiecznie wyłączyć ponieważ nie ma potrzeby filtrowania wody w zimie.

Można także podnieść pompę na wyższy poziom tak aby nie przeszkadzać rybkom. To daje możliwość wyczyszczenia wlotu pompy jak i jej obudowy. A także żeby ocenić zużycie pompy.

Ostatnim ważnym punktem w przygotowywaniu do zimy jest sprawdzenie jakości wody w jeziorku. Zwłaszcza analiza zawartości azotanów które nie tylko nie są korzystne dla ryb to także powodują przyśpieszony wzrost alg. Na rynku znajduje się wiele prostych testów na zawartość azotanów które możemy użyć w swoim oczku.

Dla ogrodnika jesień to dziwny czas, z jednej strony gasnąca przyroda a z drugiej obietnica że wszystko za rok znów będzie piękne i odrodzone. Jednak zawsze pomimo smutnej atmosfery jesieni, jest promyk nadziei ponieważ jeśli dobrze zadbamy o nasze oczko wodne, na wiosnę znów będzie ono piękne i tętniące pełnią życia.

 

 • Jak ożywić oczko wodne po okresie zimowym ?

Wiosna jest to sezon w którym nasz ogród budzi się do życia. Wszystkie rośliny spędziły zimę w uśpieniu , gromadząc i magazynując siły na czas wiosny -  kiedy mogą na nowo rozkwitnąć. Ulokowane w naszych ogrodach zbiorniki wodne także odczuły skutki zimy, dlatego teraz jest najlepszy czas aby przygotować je w pełni do sezonu , zanim rośliny i żyjątka wodne obudzą się z zimowego uśpienia. Poniżej plan działania:

Marzec
Pomimo tego że wiosna jest w pełni, woda w oczku ciągle jest 3-4 stopni zimniejsza , więc czekajmy cierpliwie. Jak temperatura wzrośnie powyżej 10 stopni Celsjusza można z powrotem rozpocząć karmienie rybek.  Jednakże nie należy używać karmy wysokobiałkowej ponieważ układ trawienny rybek nie jest jeszcze w pełni gotowy na przyjęcie ciężkostrawnej diety. Wyczyść dno oczka odkurzaczem najlepiej (Pondovac 4) i zbierz z dna wszystkie martwe rośliny, co ograniczy namnażanie alg.

Kwiecień
Wypompuj część wody z oczka (około 15-20%) i uzupełnij świeżą wodą z odpowiednią dawką soli akwariowej i preparatu dechloryzujacego. To wszystko plus zastosowanie odżywek wzmacniających pomoże rybkom przygotować się w pełni do nadchodzącego lata.
Ważne jest także aby pooddzielać od siebie rośliny jeśli rosną zbyt blisko siebie oraz dodać nawóz do doniczek w których są zakorzenione. Jeśli pompa była wyjęta na czas zimy to najwyższy czas by ją ponownie zainstalować. Należy także włączyć lampę UV po wcześniejszym upewnieniu się że żarnik jest wymieniany i kwarcowa obudowa jest czysta. Jeśli jest już wystarczająco ciepło można wpuść nowe rybki do naszego jeziorka. Ryby należy dodawać po kilka sztuk stopniowo aby nie zaburzyć równowagi panującej w wodzie.  Ważne jest także aby dodać bakterie do wody , aby aktywność biologiczna jeziorka wróciła do normy.

Maj
To najlepszy czas na sadzenie nowych roślin! Spytaj o poradę w najbliższym sklepie z artykułami i roślinami wodnymi jakie rośliny zasadzić aby dodać kolorów twojemu oczku wodnemu. Zapraszamy także do przeczytania artykułów na temat roślin wodnych na naszej stronie.
Ważne także aby zainstalować napowietrzacz w wodzie.

 

 • Woda w oczku wodnym jest ciemna (kolor herbaty) jak ją oczyścić ?

Naturalne procesy jakie zachodzą w wodzie oczka wodnego powodują że woda przybiera kolor słomkowy a w późniejszym czasie kolor herbaty. Aby woda w oczku pozostała przejrzysta należy regularnie dokonywać częściowych wymian wody (10-25%) lub używać węgla aktywnego w celu usunięcia niepożądanego koloru wody.


 

Rośliny wodne

 

 • Czy potrzeba nawozić rośliny w oczku wodnym ?

Tak, a zwłaszcza jeśli w oczku wodnym nie ma ryb – ponieważ ich odchody stanowią najlepszy naturalny nawóz dla roślin wodnych. Co więcej rośliny takie jak lilie wodne oraz rośliny tropikalne wymagają dużo składników mineralnych do wzrostu i tylko dzięki nawożeniu możemy uzyskać piękne i duże kwiaty. Doskonale problem nawożenia możesz rozwiązać stosując specjalne nawozy dla roślin wodnych. Ich składniki są tak dobrane aby zapewnić roślinom w Twoim oczku niezbędne składniki pokarmowe i jednocześnie nie powodować zanieczyszczenia wody.


Sposoby walki z glonami
Glony w niewielkich ilościach są pożyteczne dla środowiska wodnego, jednak mają niebezpieczną tendencję do rozrastania się, co źle wpływa na równowagę biologiczną wody, roślinność i zamieszkujące akwen okazy fauny. Najczęściej występujących intruzów w naszym zbiorniku możemy podzielić na zielenice, ramienice i glony planktonowe.

Przyczyny powstawania glonów
Głównym przyczynkiem dla powstawania i rozwoju glonów w naszym oczku jest nadmiar materii organicznej, która rozkłada się na niekorzystne dla wody związki azotu, fosforu i potasu. Obecność tej materii może być wynikiem przekarmienia ryb. (Karmimy je najwyżej 2 razy w tygodniu - pokarm nie zjedzony przez ryby nie osadza się na dnie, a potem rozkłada.) Materię organiczną tworzą również martwe ślimaki, owady, małże, ryby i obumarłe części roślin, które musimy regularnie usuwać. Pamiętajmy także, aby przekwitłe kwiatostany, pyłki kwiatów oraz więdnące lub gnijące liście likwidować przez cały sezon, nie tylko jesienią. Pomocne będą nam pobieraki, sita umocowane na drążku oraz długi teleskopowy sekator.

Równowagę biologiczną zaburzają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Dość często zdarza się, że nawozimy ziemię dookoła akwenu. Kompost i obornik, wpadając do wody, przyczyniają się do powstawania glonów. Dlatego warto wzmocnić brzegi zbiornika, aby zapobiec przedostawaniu się żyznej ziemi do środka, np. w czasie deszczu. Korzystny wpływ na walkę z glonami mają specjalne maty w koszach z ziemią, powstrzymujące ją przed wypłukiwaniem.

Glony, jak wszystkie rośliny, uwielbiają światło słoneczne. Optymalne położenie akwenu to południowy zachód. Wówczas światło dobiega do niego 4-6 godzin dziennie. Możemy częściowo ocienić wodę przez rośliny pływające lub takie, które posiadają pływające liście (lilie wodne, grążele).

Ogromny wpływ na to, czy oczko jest miejscem, w którym glony mają warunki do wzrostu, jest jakość wody. Zarówno woda z wodociągu, jak i ze źródła czy studni, nigdy nie jest w 100% czysta. Ta, z której korzystamy w domu, ma sporą twardość węglanową, nieodpowiedni odczyn pH i zawiera azotany. Z kolei woda źródlana i studzienna jest dobra dopiero po odfiltrowaniu glebowo-korzeniowym żelaza, manganu i azotanów.Jak przeciwdziałać nadmiernemu rozrostowi glonów?

Okazuje się, że większość chemicznych preparatów przeciwglonowych likwiduje je tylko na jakiś czas, po to, by następnie glony pojawiły się znowu ze zdwojoną siłą. Dzieje się tak dlatego, że martwe szczątki organiczne osadzają się na dnie, dając początek ich nowemu pokoleniu. W takim przypadku warto zastosowań środek Ground Clear, który rozwiąże nam ten problem raz na zawsze.

Doświadczeni ogrodnicy i akwaryści polecają kilka sprawdzonych sposobów na zmniejszenie plagi intruzów. Jednym z nich jest filtracja wody poprzez kwaśny torf, który obniża pH i twardość wody. Torf zawiera nielubiane przez glony garbniki, które z kolei są przysmakiem karasi. (Wówczas należy zaprzestać dozowania węgla aktywnego, którego obecność może zniweczyć efekt pracy torfu). Źródłem powstawania garbników są także szyszki olchowe i galasy, pochodzące z dębowych liści. Ich zaletą jest to, że nie zakwaszają wody. Niestety pojawiają się stosunkowo późno, bo dopiero w czerwcu. Zanieczyszczoną wodę możemy także odfiltrować przez słomę jęczmienną, wyciąg z zeolitu oraz żwirek amonowy.  Najlepiej jednak zainstalować w oczku profesjonalny zestaw filtracyjny wspomagany skuteczną chemią do oczek wodnych jaką w swojej ofercie posiada firma OASE i SOLL.

Istnieje sporo roślin wspomagających walkę z glonami. To rogatek sztywny, który wytwarza toksyczne dla glonów substancje; moczarka argentyńska wydzielająca antybiotyk przeciw sinicom; gałęzatka, która wchłania związki azotu i fosforu, czy paprotnica sumatrzańska – zapobiega rozwojowi glonów przez żywienie się nutrientami. Pożyteczne ze względu na konkurowanie z glonami o związki azotowe są rdestnica kędzierzawa, moczarka kanadyjska, wywłócznik i grzybienie.

Bardzo dużą skuteczność w walce z glonami i efektem zielonej wody ma przeciwglonowa lampa UVC Bitron, występująca także w połączeniu z filtrem ciśnieniowym lub grawitacyjnym. Jeśli chcemy sięgnąć po chemię do oczek wodnych najbardziej skuteczne będą preparaty z serii OASE Aqua Activ – Krystalicznie Czysta Woda i Likwidator Glonów Nitkowatych, wczesną wiosną profilaktycznie użyjmy środek usuwający szlam Oase Ground Clear, flory bakteryjnej Oase Biokick i preparatów poprawiających jakość wody po zimie. Teraz pozostanie nam już tylko cieszyć się widokiem naszego czystego stawu.

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, hurtowni z produktami firmy OASE

 


 

Ryby

 

 • Ile ryb mogę hodować w moim oczku wodnym ?

W nowych stawach, które nie osiągnęły jeszcze tzw. równowagi biologicznej, a trwa to niekiedy i kilka lat w zależności od wielkości oczka, ilości i rodzaju nasadzonych w nim roślin, jakości i efektywności filtrów, oraz konsekwentnej i systematycznej kontroli jakości wody, suma długości wprowadzonych ryb nie powinna przekraczać 25 cm na każdy m² powierzchni stawu. Oczko o powierzchni np.:  5 m² może przyjąć na początku ryby o łącznej długości 125 cm , tzn. ok 12 dziesięciocentymetrowych ryb. Daje to rybom wystarczająco dużo przestrzeni do przystosowania się, wzrostu i rozrodu. W kolejnych latach, gdy oczko osiągnie w pełni zrównoważone warunki, można powiększyć obsadę ryb. Maksymalna, zalecana obsada ryb w oczkach które osiągnęły równowagę biologiczną, może mieć w sumie 75 cm długości na każdy m² powierzchni. Oczko można zarybić większą ilością ryb pod warunkiem, że woda jest dobrze natleniona, a jej jakość fizyko - chemiczna, systematycznie kontrolowana, powinno się jednak rozważyć celowość tak intensywnego zarybiania.

 

 • Jak często karmić ryby ?

Optymalnie zastosować pokarm pływający, bo wtedy można kontrolować, czy cała karma została zjedzona, i podziwiać urodę ryb zwabianych do samej powierzchni wody.

Pokarm staramy się wrzucać na wodę zawsze w tym samym miejscu i tylko w takich ilościach, aby mógł być zjedzony w ciągu 10 minut. Niedopuszczalne jest, aby na powierzchni zostawała choćby niewielka jego ilość, ponieważ wkrótce opadnie na dno i będzie się rozkładać, zanieczyszczając sadzawkę.

Młode ryby można karmić do syta. Właściwie trudno je przekarmić, szczególnie karpie Koi, ponieważ całą przetrawioną karmę natychmiast spożytkują na wzrost. Częściej karmimy ryby młode, które rosną. Ostrożniej należy postępować z karasiami, zwłaszcza dorosłymi, bo przekarmiane bardzo tyją i wyglądają nienaturalnie.

Jeśli w naszym stawie karpie Koi pływają z innymi mniejszymi rybami, należy im selektywnie podawać pokarm w dużych granulkach, o średnicy około 5 mm, aby tylko one mogły go połknąć. Ryby są zwierzętami zmiennocieplnymi i ich przemiana materii, a więc apetyt, zależy w dużej mierze od temperatury wody. Kiedy jest ona wyższa niż 15oC, karmimy ryby częściej, natomiast w zimne miesiące wystarczy jeden posiłek dziennie. Szczególnie karpie jako ciepłolubne (pochodzą z cieplejszych wód Azji) w temperaturze poniżej 8-10oC przestają żerować.

Niekiedy intensywność żerowania spada lub całkowicie zanika w miesiącach letnich. Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy jakość wody w sadzawce się pogorszy, co jest sygnałem do zintensyfikowania filtracji.

Nie należy karmić ryb chlebem, ciastkami itp., gdyż jest to dla nich pokarm małowartościowy, a czasem nawet szkodliwy.
 

 

 • Czego objawem są czerwone plamy na łuskach ryb i jak je leczyć ?

Rany i owrzodzenia na ciele ryb są spowodowane przez bakterie które dostały się do skóry ryb. Owrzodzenia zwykle początkowo są niewielkich rozmiarów aczkolwiek w przypadku jak nie są leczone mogą zabić rybę. Owrzodzenia mogą być spowodowane przez pasożyty, złą jakość wody ale także składanie ikry może osłabić odporność ryb i być pośrednim powodem owrzodzeń. Pamiętajmy więc im wcześniej leczymy ryby tym pewniejsze będzie pełne wyleczenie.
 

 • Czy moje ryby będą składać ikrę ? Kiedy ?

Karpie Koi oraz złote rybki złożą ikrę w twoim oczku wodnym i zwykle wydają dużo potomstwa. Koi składają ikrę zwykle raz do roku, najczęściej na wiosnę. Jedna samica może złożyć tysiące jaj ale tylko niewiele rozwija się i unika bycia zjedzonym przez inne ryby. Złote rybki natomiast nie składają dużych ilości jaj ale za to składają ikrę kilka razy w lecie.