Koszyk
Rachunek: 0
Suma: 0,00 zł
Oczko wodne

 

tvar1Pierwsza i podstawowa kwestia to zdecydować jaki rodzaj oczka wodnego chcemy zbudować. Ważnym jest aby wziąć po uwagę jaki rodzaj fauny i flory będziemy chcieli w nim mieć. Czy będzie to miejsce dla rybek ozdobnych czy karpi Koi? Czy może skupimy się na roślinach wodnych? Może oczko ma tylko wydawać miłe dźwięki wody? Każde z tych wymienionych na pewno wymaga specjalnego planowania ze względu na swoje cechy. Największym błędem popełnianym przez właścicieli oczek wodnych - ich zdaniem - jest za mała objętość oczka. Pamiętajmy że im większe oczko tym lepiej można go zagospodarować i na pewno będziemy mogli mieć w nim więcej rybek czy tez roślin wodnych.

 

Staw z karpiami Koi

Staw w którym będziemy chodować karpie Koi różni się od ogrodów wodnych ponieważ karpie Koi ograniczają liczbę roślin w wodzie ponieważ je zjadają. Staw Koi musi być także stosunkowo większy ponieważ karpie Koi rosną osiągają dość duże rozmiary. Zalecanym jest aby staw Koi nie był mniejszy niż 30m3 objętości aczkolwiek im większy tym lepiej. Głębokość to nie mniej niż 1 metr aczkolwiek 1,5 jest już całkowicie wystarczające.


Staw ozdobny

Ten rodzaj stawu zwykle jest zarybiony rybkami ozdobnymi raz jest w nim wiele różnych odmian roślin wodnych. Ogrody wodne w klimacie umiarkowanym potrzebują nie więcej niż 0,8 metra głębokości.

 

Umiejscowienie

Najlepiej jest usytuować oczko wodne jak najbliżej domu w miejscu które widzimy z okien prze cały rok ponieważ oczka wodne są bardzo atrakcyjne dla dzikich zwierząt i ptaków a także motyli.  Ważnym jest także żeby oczko wodne nie było położone na drodze spływu wody deszczowej ponieważ może to wpłynąć na zanieczyszczenie wody pestycydami i tym podobnym substancjami chemicznymi. Ważne jest także aby oczko było położone z dala od drzew ponieważ opadające liście trzeba będzie usuwać każdej jesieni. Staw musi być w miejscu nasłonecznionym , tak aby słońce operowało przynajmniej 6-8 godzin co pomoże rosnąc liliom wodnym cień jest korzystny tylko dla oczek wodnych zarybionych. Pompa jest konieczna aby filtr i np. fontanna mogły działać, najlepszym filtrem będą filtry biologiczne. Jest to podstawa jeśli zamierzamy chodować karpie Koi. Posiadamy w sprzedaży kilka rodzajów takich filtrów.


Wielkość

Zahradne jazierko

Wielkość ma znaczenie. Najczęstszy błąd to budowa za małych stawów, większy staw jest o wiele łatwiejszy w utrzymaniu. Należy mieć na uwadze że gotowy staw jest zwykle 30% mniejszy niż ten który sobie wyobraziliśmy. Jak już mamy wyłożony kształt, musimy zmierzyć szerokości długość w najdalej oddalonych punktach. Do tych wymiarów dodajemy podwójna głębokość i i jeden metr tolerancji wynik da nam wymiar dna.

 

 

 


Kształt

Należy wykopać wymagany kształt I jeśli zamierzamy chodować rośliny to zostawiamy półkę dookoła wysoką na 30cm. Należy także wypoziomować staw tak aby jeden z końców był niżej niż drugi.

 

Filtrowanie

Filtry biologiczne jest najefektywniejszy sposób filtrowania wody w naszym oczku. Filtry biologiczne maja różne kształty ale w środku zawsze będzie pojemnik na substancje filtrujące prze które woda przepływa. W takich substancjach filtrujących bytuje kilka rodzajów dobrych bakterii które dokonują przemian substancji biologicznych. W ten sposób woda jest bezpieczna dla ryb i występuje w niej mniejsza ilość alg. Zestaw filtracyjny powinien zawierać filtr, pompę, lampę UV i skimer.

 

Rośliny wodne

Powinny być dodane do wody jak najszybciej po zakończeniu budowy oczka. Wiele z roślin wodnych zużywa składniki odżywcze które mogłyby pomóc w rozwojLekno u algom dlatego stanowią niezastąpioną pomoc w walce z nimi. Najbardziej efektywne rośliny to Wywłócznik brazilijski (Myriophyllum aquatica), Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis), Pałka (Typha) czy też Trzcina (Phragmites ). Lilie wodne oraz inne rośliny posiadające liście na powierzchni wody mogą być dodane w celu stworzenia cienia, aczkolwiek 66% powierzchni wody musi być w pełni nasłonecznione. Jeśli miejsce samo w sobie jest słabo nasłonecznione to ta proporcja musi być zwiększona.

 


Flora bakteryjna

Należy zacząć regularne stosowanie preparatów zawierających pożyteczne szczepy bakterii aby wspomóc działanie filtra. Idealnie jest gdy dodajemy ryby stopniowo co kilka tygodni - wtedy bakterie są w stanie dobrze się rozwinąć w wodzie.