Koszyk
Rachunek: 0
Suma: 0,00 zł
Rosliny wodne

Rośliny napowietrzające ogrywają bardzo dużą rolę w utrzymaniu zdrowia naszego zbiornika wodnego, zanurzone w wodzie liście dają schronienie dla rybek a także stanowią źródło pokarmu napowietrzając jednocześnie wodę!

 
Dobór dobrych roślin polega na tej samej zasadzie co dobór każdych innych roślin, ważne aby go zrównoważyć pomiędzy gustem i zamierzonym celem. Dobra wiadomość jest taka że, do wyboru mamy wiele roślin które, będą odpowiadać naszym potrzebom.
 
Dlatego też liczba dostępnych gatunków roślin może być zniechęcająca a, wiele z nich te bardziej niezwykłe lub egzotyczne może nie przeżyć polskiej zimy, dlatego też warto wybierac rośliny już sprawdzone.
 
 
Sześciu wspaniałych!
 
1. Rogatek Sztywny (Ceratophyllum demersum)
 
Roślina ta posiada pokręcone liście, które są silniej skupione na czubku wspaniale rozgałęzionej łodygi. Przerwy między węzłami u podnóża starszych łodyg mogą dochodzić do 3 cm. Ceratophyllum demersum jest rośliną submersyjną, która nie wytwarza korzeni. W środowisku naturalnym zakopuje się w podłożu typu od piaszczystego do mulistego, gdzie przyczepia się poprzez zmodyfikowane liście. Ceratophyllum demersum często tworzy populacje jednogatunkowe i można ją znaleźć samotnie i wolno rosnącą na głębokości do 1 m. Jednakże w akwarium woli silne oświetlenie i nie toleruje transportowania przez dłuższy okres czasu. Wydziela substancje toksyczne dla glonów i przy dobrych warunkach rozwoju efektywnie zapobiega ich rozrostowi.
 
2. Rdestnica kędzierzawa (Potamogeton crispus)
 
Łodygi tej rośliny unoszą się swobodnie w toni wodnej, bywa że pojawiają się tez na jej powierzchni. Doskonały natleniacz , ulubione miejsce tarła i schronienia narybku. Głębokość sadzenia -30 -120 cm. Polecana do większych i średnich zbiorników.
 
 
3. Wywłócznik kłosowy (Myriophyllum spicatum)
 
Bylina podwodna o czerwonej, rozgałęzionej łodydze, zakorzeniona w podłożu. Liście po cztery w okółkach 2 - 3cm. długości, pierzaste ciemnozielone. Kwiaty zebrane w szczytowy kłos, czerwone, wystające nad wodę. Roślina dobrze rośnie na głębokości 1m. Pozostaje zielona cały rok. Jest dobrym natleniaczem wody, znosi falowanie wody.
 
4. Hottonia bagienna (Hottonia palustris)
 
Ta roślina potrzebuje mnóstwo światła i preferuje nieco kwaśną wodę. Hottonia palustris prezentuje się najładniej, gdy zasadzi się ją w zwartych grupach. Wtedy rozkrzewia się i powinna być przycinana, gdy staje się zbyt duża, po czym szybko tworzy boczne odrosty. H. palustris łatwo rozmnażać poprzez boczne odrosty lub odcinanie łodyg i sadzenie w substracie. Jest to także odpowiednia roślina do stawów ogrodowych i jest używana w medycynie naturalnej.
 
 
5. Sitowie igłowate (Eleocharis acicularis)
 
Eleocharis acicularis jest małą trawiastą rośliną o nitkowatych liściach. W korzystnych warunkach tworzy drobny, gęsty dywan. Jest odporny i wytrzymały, toleruje szeroki zakres temperatur. Nadaje się więc również do stawu, ponieważ często przeżywa okres zimowy. Preferuje drobnoziarniste i żyzne podłoże, odnosi korzyści przy wzbogacaniu CO2. E. acicularis świetnie nadają się na roślinę pierwszego planu, ponieważ jej wodna forma rzadko przekracza 15 cm. Rozprzestrzenia się przez rozłogi, niemniej jednak poziomy wzrost jest dosyć wolny. Stosunkowo nowe zastosowanie znalazła w przytrzymywaniu wgłębek (Riccia fluitans), gdy ta jest uprawiana w zanurzeniu stylem Amano. By zapobiec wypływaniu na powierzchnie dywanu Riccia, należy posypać go kamykami, następnie zasadzić pojedyncze nici E. acicularis między dywan, co pozwoli przytrzymać wgłębkę w odpowiedniej pozycji.
 
 
6. Rzęśl wiosenna (Callitriche verna)
 
Roślina osiąga długość do 1,5 m. Liście rzęśli wiosennej są koloru jasnozielonego. Zanurzone w wodzie są równowąskie z wyciętym szczytem, wyżej jajowate. Jeżeli wytwarza liście powierzchniowe to są one ułożone w rozetkę. Kwiaty niepozorne nie są ozdobne. Rozwijają się od maja do października. Rośliny całkowicie zanurzone w wodzie nie kwitną. Jest to roślina łatwo przystosowująca się do zmiennych warunków akwariowych. Przy zapewnieniu dostatecznej ilości światła, odpowiedniego podłoża piaszczysto-gliniastego można ja ciąć ja
 
 
Najlepsze z pozostałych roślin
Oprócz tych wymienionych powyżej jest także wiele innych które możemy wybrać, sa to między innymi:
 
Zdrojek pospolity (Fontinalis antipyretica) Mech podwodny, gęsto ulistniony do 40cm. dł. Listki ciemnozielone do 5mm. Dł. Rośnie powoli i najlepiej się prezentuje w czystej zimnej wodzie. Wymaga miejsc ocienionych. Sadzimy pomiędzy kamykami na dnie. Zastosowanie do małych oczek wodnych i mini sadzawek. Roślina jest zielona przez cały rok, zimuje pod lodem.
 
 
Przęstka pospolita (Hippuris vulgaris) Jest wytrzymałą i ciekawą rośliną. Ozdobą jej są łodygi przypominające choineczki, które wyrastają ponad wodę. Roślina ma pełzające kłącze, z którego wyrastają pojedyncze nie rozgałęziające się łodygi. Liście wyrastają w okółkach, w ilości 6 – 12 sztuk, na odcinku łodygi, znajdującym się pod wodą są kruche i cieńsze. W maju, w kątach liści nadwodnych, pojawiają się mikroskopijne, zielone kwiaty, które pozostają na roślinie do sierpnia. Sadzimy roślinę na głębokość 5-50 cm, poniżej lustra wody. Posadzone w strefie błotnej, rosną zdecydowanie słabiej i maksymalnie osiągają do 30 cm wysokości. Jest całkowicie mrozoodporna. Roślina jest umieszczona w grupie gatunków narażonych na wyginięcie.
 
 
Jaskier wodny (Ranunculus aquatilis) Roślina wodna zakorzeniona w podłożu. Łodygi rozgałęzione do 150cm długości. Liście dwojakiego rodzaju, podwodne i nawodne. Po osiągnięciu powierzchni wody pędy rosną poziomo i wykształcają liście nawodne, nerkowate, ciemnozielone. Liście podwodne pierzaste, jasnozielone. Kwiaty białe z żółtym środkiem, wyrastają ponad powierzchnię wody. Stanowisko: słoneczne lub lekko zacienione. Dobrze rośnie wodzie stojącej maksymalnie do 1m głębokości. Cechy szczególne: Roślina może się rozwijać nawet bez kontaktu z dnem, jako pływająca. W tym celu kępki kilku pędów należy zakotwiczyć przy brzegu.
 
 
Lagarosyfon wielki (Lagarosiphon major) – Ogólnie przypomina wyglądem moczarkę. Jej pędy dorastają do długości 180 cm, są dość sztywne i łamliwe. Rozmieszczenie liści na łodydze jest nieregularne, naprzemianległe, sprawiające często wrażenie ułożenia spiralnego lub okółkowego. Jest to roślina zimno wodna, ale rośnie również przez krótki czas przy temperaturze powyżej 22°C. Można ją zakotwiczyć w podłożu lub może również rosnąć wolno pływając pod powierzchnią wody, a latem też w zbiornikach otwartych (baseny, stawy, oczka wodne). Zaleca się ja uprawiać w niskich zbiornikach gdyż wymaga intensywnego oświetlenia, co jest szczególnie potrzebne w okresie zimowym. W temperaturze powyżej 20°C łodyga staje się cieńsza, a liście nie osiągają dużych rozmiarów, są też mniej wygięte.